Vznik klubu ŠK Železničiari Košice.

Vznik klubu ŠK Železničiari Košice.

Po druhej svetovej vojne po oslobodení Československa dochádzalo k postupnému rozvoju športu a futbalu ako v Košiciach tak na celom území vtedajšieho Československa a v značnej miere k tomu prispeli aj železničiari. Prvá myšlienka vzniku klubu ŠK Železničiari Košice vznikla u železničiarských funkcionárov. Jozef Rezníček (jeden zo zakladajúcich členov ŠK Železničiari Košice): "Keď nás niekoľkých dlhoročných železničiarskych funkcionárov preložili krátko po oslobodení do Košíc, začali sme uvažovať o tom, že by sme mali pre našich železničiarov a ich deti vytvoriť možnosti pre šport v Košiciach." Prvý krok k vzniku železničiarskeho futbalového klubu urobili na prvej schôdzi 30. novembra 1945 o 18.30 hod. v Zasadacej miestnosti na 1. poschodí Riaditeľstva štátnych železníc v Košiciach na ktorej vykonali potrebné ustanovenia na založenie klubu ŠK Železničiari Košice. Do prípravného výboru zvolili za predsedu pána Dominika Chrena a za členov pána Fedáka, pána Kvardu, pána Horského a pána Golliáša. Telovýchovným referentom sa stal bývalý ligový rozhodca pán Jozef Bartečko. A tak košickí železničiari na jar v roku 1946 v skromných podmienkach založili klub ŠK Železničiari Košice.

Výbor ŠK Železničiari Sparta Košice v rokoch 1946 - 1947.

Budova Riaditeľstva štátnych železníc v Košiciach v roku 1946.

V Košiciach tak vznikol tretí futbalový klub popri ŠK Jednote Košice a ŠK Sparta Košice. Ešte pred prvým oficiálnym zápasom sa 22. júla 1946 dohodli predstavitelia klubov ŠK Železničiari Košice a ŠK Sparta Košice na spojení síl, keďže klub ŠK Sparta Košice mal finančné problémy ale disponoval veľmi dobrými hráčmi. Klub ŠK Sparta Košice skončil sezóne 1945/46 v 2. Oblastnej súťaži na 9. mieste:

Logo klubu ŠK Sparta Košice.

A tak do prvej sezóny 1946/47 vstúpil futbalový klub pod názvom ŠK Železničiari Sparta KošiceKlub označovali aj ŠKŽS Košice a nazývali ho "Modrá armáda". V zlatom logu klubu bola okrídlená futbalová lopta, zlaté písmená ŠKŽ a samozrejme modrobiele farby klubu. Neskôr klub používal logo ktoré už obsahovalo názov Sparta. Klub viedol ako predseda pán Oto Kvarda. Klub sídlil na adrese Trieda SNP č. 30. v Košiciach. Rokovania klubu prebiehali v budove Riaditeľstva štátnych železníc v zasadacej miestnosti na 1. poschodí. na Námestí Maratónu mieru. V čase založenia klubu, klub nedisponoval žiadnym ihriskom. V Košiciach v tom čase klub mohol využívať dve ihriská. Ihrisko prvoligovej ŠK Jednoty Košice na Tyršovom nábreží a ihrisko v Barci.
Logo klubu ŠK Železničiari Košice.



Logo klubu ŠK Železničiari Sparta Košice.

Športový klub Železničiari Sparta Košice bola telovýchovná jednota, ktorá združovala aj ďalšie športy. Od vzniku v roku 1946 to bol okrem futbalu aj hokej, basketbal, box (v tom čase pästiarstvo), plávanie a ťažká atletika (v tom čase sa atletika rozdeľovala na ťažkú a ľahkú). Na významnom zhromaždení členov klubu 15. januára v roku 1947 o 17.00 hod. sa rozhodlo o vzniku šachového, cyklistického, lyžiarského a klubu ľahkej atletiky. Keďže športový klub ŠK Železničiari Sparta Košice bol považovaný za jeden z najviac prosperujúcich na Slovensku, klub v novinách Východoslovenská Pravda verejne oznámil zámer postaviť vlastný štadión. Klub informoval že má zabezpečený pozemok a celé finančné krytie na výstavbu štadióna. Výstavba štadióna ŠK Železničiari Sparta Košice v Črmeľskom údolí (predchádzajúci názov pre Čermeľ) sa začala na jar v roku 1947.

Štadión v Čermeli bez tribúny.

Štadión v Čermeli s dobudovanou tribúnou.

Zverejnenie komentára

Post a Comment (0)