FK Lokomotíva PČSP Košice a FK Lokomotíva 1946 Košice.


FK Lokomotíva PČSP Košice a FC Lokomotíva 1946 Košice.

K dôležitým faktom z histórie futbalového klubu Lokomotíva Košice patrí existencia futbalového klubu FK Lokomotíva PČSP Košice. Tento futbalový klub vznikol popri existujúcemu klubu FC Lokomotíva Košice ktorý je doteraz nepretržitým pokračovateľom histórie od roku 1946. Klub FK Lokomotíva PČSP Košice  neskôr pôsobil pod názvom FK Lokomotíva 1946 Košice a jeho existencia na futbalovej scéne trvala vyšše dvoch rokov. Futbalový klub FK Lokomotíva PČSP Košice viedol Peter Talán s finančným zabezpečením  Prvej československej poisťovne, a.s. Neskôr klub prebral Štefan Andrejko ako prezident klubu s generálnym riaditeľom klubu Jánom Kochom. Vtedy klub začal pôsobiť pod názvom FK Lokomotíva 1946 Košice.

Turnaj Spomienka na Petra Dubovského na Tehelnom poli v Bratislave.
Finále: FC Spartak Trnava - FK Lokomotíva PČSP Košice, 2001.

Dôvodom vzniku klubu FK Lokomotíva PČSP Košice bolo, že v júli v roku 1998 futbalový klub FC Lokomotíva Košice bol nútený opustiť štadion Lokomotívy Košice v Čermeli kde pôsobila celá jeho štruktúra po systematickej likvidácii zo strany majiteľov už neexistujúceho konkurenčného košického klubu 1. FC Košice na čele s pánom Alexandrom Rezešom. Tento klub chcel pôsobiť na štadióne v časoch keď klub hrával európske pohárové zápasy a Štadión Lokomotívy bol jediný v meste ktorý spĺňal takéto požiadavky. Zároveň išlo o systematickú likvidáciu klubu FC Lokomotíva Košice tunelovaním, čiže rozsiahlym finančným podvodom, kde sa cez nového sponzora klubu v sezóne 1997/98 firmou Intertrade, s.r.o. degradovala ekonomická sebestačnosť klubu a klubu hrozil zánik. To sa však nestalo ale klub musel odísť a pôsobiť na inom štadióne a keďže všetky košické kluby mali vlastné zázemie, Lokomotíva tak musela opustiť mesto Košice a začala pôsobiť v Krompachoch. Bolo to v sezóne 1998/99. Klub bol vtedy v 2. slovenskej futbalovej lige. Najdôležitejším poznatkom do histórie klubu je ale veľké sklamanie z viacerých  funkcionárov a bývalých hráčov Lokomotívy Košice ktorí začali pôsobiť pre konkurenčný klub 1. FC Košice pod veľkým finančným vplyvom a osud Lokomotívy im bol ľahostajný. V tom čase mal klub FC Lokomotíva Košice veľkú mládežnícku základňu, ktorá ostala pôsobiť v Košiciach. O jej záchranu sa postaral novovzniknutý klub FC Lokomotíva PČSP Košice. Ako napísal denník Košický Večer 27.12.1999:

"V rámci svojich marketingových a reklamných aktivít vstúpila Prvá československá poisťovňa a.s. do diania vo futbalovej Lokomotívy. Pod patronát si vzala mladých futbalistov, ktorí po rozdelení futbalu v Lokomotíve v lete 1998 ostali mimo tohto oddielu a ich ďaľšia budúcnosť bola ohrozená. Prostredníctvom nového klubu FK Lokomotíva PČSP Košice chce poisťovňa prispieť k rozvoju futbalu a hlavne Lokomotívy, prinavrátiť jej zašlú slávu. Po podpísaní zmluvy o spolupráci s TJ Lokomotíva a Lokomotíva a.s. sa chce čo najlepšie postarať o družstvá žiakov a dorastencov. Chceme rozšíriť našu základňu, vytvoriť okrem tried talentovanej mládeže na ZŠ Považská, ktorým bol obnovený štatút, aj ďaľšie v spolupráci s SOU železničným a gymnáziom, podchytiť železničiarsku mládež v prvej fáze z nášho regiónu - jednoducho vrátiť Lokomotíve celoslovenskú pôsobnosť. Netajil sa snahou pritiahnuť mládež k Lokomotíve viceprezident klubu Pavol Fiala. Pričiniť o to by sa mal aj realizačný tím klubu pracujúci v zložení Milan Urban, Alojz Fedor, Vladimír Urban a František Kunzo, teda bývalí futbalisti Lokomotívy. V klube chcú vytvoriť tie najlepšie podmienky pre mládež a v prvom rade dať jej kvalitné ihriská. Tréningové plochy v Čermeli a na Kostolianskej ulici spolu s využitím rehabilitačných zariadení sú k dispozícii, plochu na majstrovské zápasy mládežníckych družstiev zabezpečili na štadióne na Watsonovej."

A tak v sezóne 1998/99 pôsobila FC Lokomotíva Košice s A mužstvom a so starším dorastom v Krompachoch a v Košiciach začal pôsobiť nový klub FK Lokomotíva PČSP Košice, ktorý podchytil mládež Lokomotívy. Išlo o štyri družstvá žiackych tímov a dve družstvá mladšieho dorastu. O financovanie sa starala Prvá československá poisťovňa, a.s. Klub sídlil na Garbiarskej ulici 2 podobne ako poisťovňa. Prezidentom klubu bol Peter Talán. Takto o tom napísali noviny Šport expres 23.5.2000:

"V júli 1998 došlo v bývalej FC Lokomotíva Košice k rozdeleniu futbalu. Družstvá mužov a staršieho dorastu prešli do Krompách a väčšina chlapcov z ostatných družstiev mládeže prešla do TJ Lokomotíva košice. Štyri družstvá žiakov a dve mladších dorastencov prežili veľmi ťažkú sezónu a Prvá československá poisťovňa, tak ako aj po minulé roky,sa snažila aspoň čiastočne pomôcť. Tesne pred začiatkom sezóny 1999/00 sa PČSP rozhodla v rámci svojich marketingových a reklamných aktivít vstúpiť do diania a vznikol nový mládežnícky klub Lokomotíva PČSP Košice. Pri tejto príležitosti prezident klubu dr. Peter Talán povedal: " Vznikol u nás zámer prevziať futbalovú mládež Lokomotívy, ktorá bola bez podpory nejakého klubu, blízko rozpadu. Naše základné krédo nebude priveľa financií v klube, ale vybudovanie spolupatričnosti a lojálnosti k svojmu klubu. Nechceme byť megalomanským subjektom, ktorý bude vyčísľovať, aké úspechy dosiahne, ale chceme podporovať mládež. A to si vyžaduje predovšetkým činy." Od slov sa prešlo skutočne aj k činom. K šiestim družstvám mládeže pribudlo ďaľšie. Družstvo starších dorastencov sa podarilo prihlásiť do juhovýchodnej skupiny IV. ligy. Po necelom polroku činnosti sa klub predstavil verejnosti organizovaním prvého ročníka medzinárodného halového turnaja starších dorastencov o Pohár PČSP. Podujatie organizované 8. a 9. januára 2000 za účasti popredných družstiev Slovenska, Česka, Maďarska a Ukrajiny malo vynikajúcu športovú i spoločenskú úroveň. Družstvo starších dorastencov na jeseň hrávalo svoje majstrovské zápasy na hlavnej ploche v Čermeli a ostatné družstvá mali svoj domov na kvalitnej ploche ihriska na Watsonovej ulici. Pred jarnou časťou sezóny boli za hlavné ciele sezóny 1999/00 stanovené postupy družstva starších dorastencov do tretej ligy a starších žiakov do prvej ligy. Starší dorastenci cieľ splnili päť kôl pred záverom súťaže a žiakom sa to podarilo tri kolá pred ukončením súťaže. Od prvého septembra sa otvorí v prvom ročníku na SOU železničnom športová trieda. Talentové skúšky už prebehli a rady Lokomotívy PČSP sa rozšíria o ďaľších 24 talentovaných futbalistov z celého nášho regiónu. Vedenie klubu má záujem v najbližšej budúcnosti zrekonštruovať vedľajšiu hraciu plochu v Čermeli a priľahlú tribúnu. Do nového ročníka futbalových súťaží vstúpia už všetky družstvá pod hlavičkou Lokomotívy PČSP Košice. Dr. Peter Talán nám priblížil aj ďaľšie ciele klubu:" Naši starší dorastenci sa pokúsia v novom súťažnom ročníku vybojovať druhú ligu, pretože sa nechceme zastaviť. Starší žiaci by sa mali umiestniť medzi prvou päticou družstiev. V najbližšej budúcnosti máme záujem rozšíriť aj realizačný tým. Chceme posilniť metodické a morálno-vôľové aspekty nášho klubu. Máme materiálne a technické podmienky na to, aby sa zlepšila práca v metodike. Chceme zvýšiť úroveň metodiky tréningového procesu, zlepšiť vyhodnocovanie stretnutí, zvýšiť úroveň taktickej prípravy."

Prehľad obdobia kedy Lokomotívu reprezentovali dva kluby FC Lokomotíva Košice a FK Lokomotíva PČSP Košice neskôr FC Lokomotíva 1946 Košice:

Sezóna 1997/98 | FC Lokomotíva Košice | Klub hrával 1. slovenskú futbalovú ligu. Po strate finančnej sebestačnosti aj vďaka ekonomickému podvodu hlavného sponzora klubu Intertrade, s.r.o. ktorý účelovo prestal financovať klub a po snahe nového vedenia o hráčsku spoluprácu s konkurenčným klubom 1. FC Košice, ktorá nebola pre klub prínostná, klub obsadil v sezóne 15. miesto a zostúpil do 2. ligy.

Sezóna 1998/99 | FC Lokomotíva Košice | Klub sa podarilo zachrániť odchodom do Krompách, kde sa presunula časť A mužstva a starší dorastenci. Lokomotíva tak hrávala 2. futbalovú ligu s funkcionárskou, hráčskou a aj materiálnou podporou klubu v Krompachoch.

Sezóna 1998/99 | FK Lokomotíva PČSP Košice | V júli v roku 1998 vzniká klub ktorý prebral mládež FC Lokomotívy Košice. Štyri družstvá žiackych tímov a dve družstvá mladšieho dorastu. Neskôr pribudol aj tím staršieho dorastu. Klub si získal priazeň bývalých hráčov Lokomotívy a začal stavať na tradícii Lokomotívy. Kontraproduktívna bola ale spolupráca klubu s 1. FC Košice s ktorým podpísal klub aj memorandum o spolupráci, no história neskôr ukázala, že išlo o spoluprácu v prospech 1. FC Košice. Svedčí o tom aj snaha 1. FC Košice o doplňovaní kádra pre svoje B mužstvo v 3. lige. Priaznivci a ľudia verní Lokomotíve sa preto pridali na stranu klubu pôsobiaceho v Krompachoch.

Sezóna 1999/00 | FC Spoje Lokomotíva Košice | Klub FC Lokomotíva Košice pôsobiaci v Krompachoch sa snažil o návrat do Košíc. Výrazne sa o to zaslúžil pán Bodnár ako majiteľ klubu Spoje Košice, ktorý mal záujem aby Lokomotíva pôsobila v Košiciach a zároveň hrala na štadióne na Bardejovskej ulici v Košiciach. Klub vtedy prijal názov Spoje Lokomotíva, čo sa niektorých bývalým hráčom klubu nepáčilo, keďže značka klubu prijala meno iného klubu. Klub v sezóne obsadil v tabuľke 17. miesto a vypadol do 3. ligy.

Sezóna 1999/00 | FK Lokomotíva PČSP Košice | Klub pôsobil ako mládežnícky klub v Košiciach a dosahoval na vtedajšie pomery výborné výsledky. Základom boli vytvorené Útvary talentovanej mládeže na rôznych košických základných školách s ktorými klub spolupracoval. Klub podchytil výborných trénerov a snažil sa o napredovanie v mládežníckych súťažiach. Snahou bolo vytvoriť A mužstvo pre uplatnenie dorasteneckých hráčov.

Sezóna 2002/03 | FC Spoje Lokomotíva Košice | Klub účinkoval v 3. lige a pôsobil na štadióne Spojov na Bardejovskej ulici. Zaujímavé bolo že v tom čase boli na futbalovej mape tri futbalové kluby Lokomotívy Košice:

FC Lokomotíva Košice v 3. lige
FC Lokomotíva Košice B v 1. Triede Košice-mesto
FK Lokomotíva PČSP Košice v 1. Triede Košice-mesto

Zverejnenie komentára

Post a Comment (0)