Československý pohár 1991/92

Československý pohár 1991/92.

Český pohár 1991/92.

Štvrťfinále

AC Sparta Praha - Dukla Praha 2:0
Dynamo České Budějovice - Bohemians Praha 1:2
Zbrojovka Brno - Slavia Praha 1:1, 5:4 na pk.
Baník Havířov - FC Baník Ostrava 1:4

Semifinále

Bohemians Praha AC Sparta Praha 0:1
Zbrojovka Brno - FC Baník Ostrava 0:0, 3:4 na pk.

Finále


13.5.1992, Štadión Svit Zlín, Zlín.
AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 2:1 (1:1)
Góly: J. Novotný, P. Černý - Nečas. 
Divákov: 8500. Rozhodoval: Mádl.

Víťazom Českého pohára 1991/92 sa stala AC Sparta Praha.

Slovenský pohár 1991/92.

1. kolo

3.8.1991, Ružomberok.
TJ BZ Ružomberok - FK Lokomotíva Košice 0:3 (0:0)
Góly: P. Kosiar, P. Kosiar, I. Kasana.
Divákov: 600. Rozhodoval: Vais.

2. kolo

7.8.1991, Štadión Lokomotívy, Košice.
FK Lokomotíva Košice - Kinex Bytča 1:0 (0:0)
Góly: P. Kosiar.
Divákov: 150. Rozhodoval: Sekerák.

3. kolo

10.9.1991, Štadión Lokomotívy, Košice.
FK Lokomotíva Košice - Dukla Banská Bystrica 1:0 (0:0)
Góly: J. Plichta.
Divákov: 529. Rozhodoval: Špivák.

Štvrťfinále

9.10.1991, Štadión Antona Malatinského, Trnava.
FC Spartak Trnava - FK Lokomotíva Košice 1:2 (1:1)
Góly: L. Štecák, J. Plichta.
Divákov: . Rozhodoval: Tkáč.

FK Lokomotíva Košice: Petuchov - Jaroslav Polomský, Slavomír Kočerha, Kozák, František Čajka - Igor Kasana, Ladislav Belanský, Ladislav Štecák, Miroslav Jantek - Peter Kosiar, Jozef Plichta. Tréner: Andrej Ištók.

FC Tatran Prešov - VSŽ Košice 2:1
DAC Dunajská Streda - FK Považská Bystrica 4:2
Gumárne Púchov - Slovan Bratislava 1:5

Semifinále

FC Tatran Prešov - Slovan Bratislava 3:1 a 0:1

1. zápas

8.4.1992, Štadión DAC Dunajská Streda, Dunajská Streda.
DAC Dunajská Streda - FK Lokomotíva Košice 1:3 (1:1)
Góly: 4. Pintér - 16., 75., 84. I. Kasana.
Divákov: 1010. Rozhodoval: Karol Ihring.

DAC Dunajska Streda: Jurčík - Zsákovics, Pintér, Mintál (60. Klempa), Siago - Pavlík, Július Simon (30. Tibor Jančula), P. Molnár, Kolouch - Maixner, Pavol Diňa. Tréner: Vladimír Hrivnák.

FK Lokomotíva Košice: Marek Rodák - Ondrej Ištók (38. Serečun), Jaroslav Polomský, Slavomír Kočerha, František Čajka - Miroslav Jantek, Štefan Kysela, Igor Kasana, Ladislav Štecák - Igor Popovec, Jozef Plichta (95. Miroslav Matulaj). Tréner: Andrej Ištók.

2. zápas

29.4.1992, Štadión Lokomotívy, Košice.
FK Lokomotíva Košice - DAC Dunajská Streda 1:2 (0:0)
Góly: 58. Š. Kysela - 59. Pintér, 87. J. Simon.
Divákov: 1363. Rozhodoval: Fašung.

FK Lokomotíva Košice: Marek Rodák - Serečun, Jaroslav Polomský, Slavomír Kočerha, František Čajka - Igor Kasana (75. Martin Urban), Miroslav Jantek, Štefan Kysela, Ladislav Štecák - Igor Popovec, Miroslav Matulaj (54. Jozef Plichta). Tréner: Andrej Ištók.

DAC Dunajská Streda: Jurčík - Tomáš, Pintér, Salov, Zsákovics - Pavlík, Kolouch (79. Pisár), Július Simon, Pavol Diňa - Tibor Jančula (88. Mikuláš Radványi), Maixner. Tréner: Vladimír Hrivnák.

Finále


13.5.1992, Štadión TJ Dynamo Dolný Kubín, Dolný Kubín.
FC Tatran Prešov - FK Lokomotíva Košice 2:0 (1:0)
Góly: 27. V. Vidumský, 51. Špak. 
Divákov: 3000. Rozhodoval: Gádoši.

FC Tatran Prešov: Jakubech - P. Čmilanský, V. Vidumský, Ľ. Štefan - J. Džubara, Gallagberov (84. Daňko), Serbin, Skalka - Špak, P. Vytykač (74. V. Prusák), J. Kožlej. Tréner: Š. Nadzam.

FK Lokomotíva Košice:
Marek Rodák - Ondrej Ištók, Slavomír Kočerha, Jaroslav Polomský, František Čajka - Miroslav Jantek (70. Miroslav Matulaj), Ladislav Štecák, Igor Kasana, Štefan Kysela (57. Martin Urban) - Igor Popovec, Jozef Plichta. Tréner: Andrej Ištók.

Report: Na neutrálnom trávniku bude finále Slovenského pohára po siedmy raz. Uskutoční sa dnes od 17.00 hod. v Dolnom Kubíne, kde sa v boji o trofej stretne Lokomotíva s prešovským Tatranom. Fakt, že rozhodne jediný zápas, berie tréner železničiarov Andrej Ištók s touto poznámkou: „Škoda, že sa nehrá na viac duelov. Za vyhovujúcejšie považujem pre terajšie naše mužstvo merania síl s celkom zo Šariša systémom doma a vonku. A keby sme s ním išli, rovnako ako v play-off najvyššej hokejovej súťaži, na tri víťazné súboje, to by bolo ideálne.” Hodno v tejto súvislosti oživiť, že tím z Čermeľa získal Slovenský pohár v roku 1985, keď si to finalisti rozdali naposledy vo vlastnom i cudzom prostredí. Tatran najprv remizoval 1:1 a potom utrpel prehru 1:0. „Vyrovnanosť predpokladám aj tentoraz, hoci štartujeme v súťaži o triedu nižšej ako súper. V posledných prípravných zápasoch s ním bol výsledok vždy na vážkach. Rozhodne momentálna fyzická a psychická dispozícia,” uvažuje A. Ištók. Prvoligistov sa Lokomotíva v predchádzajúcich stretnutiach Slovenského pohára nezľakla. Dokonca Dunajskú Stredu i Trnavu pokorila na ich ihriskách a doma si poradila aj s Banskou Bystricou. Z elitnej čs. súťaže má pred sebou Prešov. A. Ištók o ňom vraví „Disponuje skúsenejšími futbalistami a je favoritom.” Do miesta zápasu na Orave odcestovali železničiari včera ráno. Popoludní hodinu trénovali a noc strávili v rekreačnom zariadení Studnička. V ňom kuli na dnešok plány a vymýšľali taktiku. Azda načerpali dosť odvahy aj od svojich predchodcov, ktorí sa tri razy (v rokoch 1977, 1979 a 1985) tešili z trofeje. Dnes sa rozhodne aj víťazovi Českého pohára. V Zlíne si zmerajú sily Sparta Praha a Baník Ostrava.

Prvoligista nechce ponechať nič na náhodu a preto do dejiska zápasu prišiel už v pondelok. Ubytoval sa v rekreačnom zariadení Oravskej televíznej fabriky v Zubrovci. Asistent trénera Mikuláš Komanický je optimistom: „Po dobrých posledných výkonoch si veríme, i keď súpera v žiadnom prípade nepodceňujeme. V Dolnom Kubíne sme absolvovali dva tréningy, pondelňajší pre dážď bol o niečo kratší. Včera večer nás navštívili zástupcovia nášho sponzora. Dnes predpoludním odchádzam do Zlína na finále Českého pohára, aby som videl hrať Ostravčanov, ktorých privítame doma v nedeľu.” Lokomotíva prišla na Oravu včera na obed. Ubytovala sa v rekreačnom zariadení Studnička v Námestove. Popoludní absolvovala hodinový tréning. Asistent trénera a sekretár FK železničiarov Ján Kozák: „Na stretnutie sa tešíme, trávnik je veľmi kvalitný. Prešov považujeme za favorita, ale radi by sme prispeli k dôstojnému finále aj my. Nastúpime v najsilnejšom zložení.” V ľudovej populárnej pesničke z tohto regiónu sa spieva: Na Orave dobre, na Orave zdravo...Kto si ju bude môcť po zápase zanôtiť? Súboj o prvenstvo v SP povedie rozhodca Gádoši.

Prehľad doterajších finálových zápasov Slovenského pohára Tatrana Prešov a Lokomotívy Košice:

Sezóna 1972/73 TJ VSS Košice - TJ Tatran Prešov 3:0 a 3:3
Sezóna 1976/77 TJ Lokomotíva Košice - TJ ZVL Žilina 0:2 a 4:0
Sezóna 1978/79 TJ Lokomotíva Košice - TJ Inter Bratislava 2:2 a 3:0
Sezóna 1984/85 TJ Lokomotíva Košice - TJ Tatran Prešov 1:1 a 1:0

Nie do Ríma, ale na finále - Asistent Tatrana M.Komanický v úlohe špióna – Lokomotíva naberá paru pri Oravskej priehrade. Tvrdí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. Naša včerajšia sa skončila o čosi skôr, iba na Orave. Do tohto prekrásneho rázovitého kraja sme sa vybrali na finálový súboj Slovenského pohára vo futbale v ktorom sa stretnú dnes popoludní o 17.00 na tunajšom štadióne Dynama naši zástupcovia – prešovský Tatran a košická Lokomotíva.

Na štadióne miestneho Dynama vládla už hodnú chvíľu pred finálovým súbojom dvoch východoslovenských celkov Slovenského pohára slávnostná nálada. Domáci usporiadatelia pripravili bohatý kultúrny program, predstavili sa mažoretky, na plochu štadióna zoskočili parašutisti, striedavo vystupovali dychová hudba Istebnianka a folklórny súbor Liptov. Po slovenskej hymne sa približne trom tisíckam divákov, medzi ktorými boli aj priaznivci oboch táborov, predstavili futbalové mužstvá.

Prešovčania začali sebavedome. Aj preto, lebo Košičania boli akísi zakríknutí. Už v 1. min. vyšiel naprázdno Kožlej, ktorý po prihrávke Vytykača netrafil loptu volejom. Zakrátko nato Serbin poslal do uličky Špaka, brankár železničiarov Rodák však včas vybehol. Z protiútoku po nedovolenom zákroku delovka Štecáka skončila z trestného kopu tesne nad bránkou Jakubecha. S pribúdajúcimi minútami sa hra začala vyrovnávať. Lokomotíva sa po úvodnej nervozite častejšie objavovala na polovici ligistu, ale jej umenie končilo vždy pred šestnástkou. V 27. min. prekonal Rodáka obranca Vidumský, keď si nabehol na loptu, ktorá sa odrazila od Kožleja a ľavačkou nekompromisne skóroval. Stal sa držiteľom hodiniek, ktoré venovala miestna firma GSH. V hre slabej úrovne, keď obaja zaostali za svojimi poslednými výkonmi, sa už do prestávky nič vážnejšie neudialo.

Aj druhý polčas začali lepšie Prešovčania. Vytykač ešte po otvorení hry neprekonal košického brankára, ale o 6. min. neskôr Špak áno. Šancu ako na podnose mu pripravil Serbin, ktorý sa bez problémov v rohu šestnástky zbavil Janteka. Vďaka aktivite Tatrana začala mať hra už oveľa lepšiu úroveň, dostala rýchlejšie obrátky. Pri streleckej chuti bol najmä Špak, ktorý využíval každú možnosť na zakončenie. V 63. min. Rodák iba s námahou vyrazil jeho strelu na roh. Lokomotíva útočila iba sporadicky a prvú priamu strelu vyslal na Jakubecha až v závere hodiny hry Kasana. A to vlastne hovorí najvýstižnejšou rečou, prečo ťahala v tomto dueli za kratší koniec.

Z rúk zástupcov SFZ, predsedu Milana Služaniča a podpredsedu Gejzu Princa zaslúžene prevzal trofej kapitán Tatrana Vidumský. To znamená, že 7. júna sa v Trebišove v boji o primát v Československom pohári stretne Tatran Prešov s pražskou Spartou.
Štefan Nadzam, tréner Tatrana: „Vedeli sme, že Lokomotíva pre nás nebude ľahkým súperom. Predpokladali sme však, že kvalita by mala zvíťaziť a tá bola najzjavnejšia v hre záložníkov.”
Andrej Ištók, tréner Lokomotívy: „Úvod zápasu sme síce vydržali, ale súper z niekoľkých šancí jednu využil. V druhom polčase sme viac otvorili hru, niekedy sme však so šťastím odvracali nápor Prešovčanov.”

Slnečné počasie, priamo stvorené na futbal, živá pozvánka pre domácich fanúšikov v podobe kráčajúceho transparentu: Poďte s nami na štadión! v sprievode malej dychovky. Čo viac si mohli účastníci 23. finále Slovenského pohára futbalistov v Dolnom Kubíne priať? Východoslovenské derby Tatran Prešov – Lokomotíva však príliš veľký záujem Oravčanov nevzbudilo. Štadión Dynama ZZO pre vyše 10 tisíc divákov dosiaľ nebol ani raz vypredaný (maximum je 8 tisíc) a hoci tentoraz rátali organizátori asi s 3500 fanúšikmi do hľadiska ich prišlo ešte o tisícku menej. Pritom lákadiel bolo dosť. Usporiadatelia zohnali od sponzorov ceny do tomboly za takmer 80 tisíc korún a v zlosovateľných programoch mohli šťastní výhercovia vyhrať farebný televízor, satelitnú anténu, pečeného moriaka, či iné atraktívne ceny. Prvý potlesk sa ušiel parašutistom, ktorí tesne pred začiatkom zápasu zoskočili na kvalitný trávnik. Určité rozpaky nastali, keď hudba pri nástupe mužstiev zahrala len slovenskú časť našej hymny. Prešovčania sa však mohli predsa len cítiť viac doma, lebo na ich dresoch sa výrazne skvel názov sponzora - Tesly Orava a tá im dokonca umožnila krátke sústredenie pred finále v dejisku zápasu. Nechýbalo však ani označenie Prešov, kým bielo-modrí železničiari okrem čísiel na chrbte a veľkého označenia ČSD na hrudi, nemali už nič. Kapitán Prešovčanov Vidumský tvrdil, že kolektív Tatrana je v dobrej pohode a v takej sa určite bude vracať aj domov. Nehovoril do vetra, lebo aj keď futbalisti z Čermeľa prežili úvodný nápor súpera a udržali si čisté konto, bolo zrejmé, že navrch má skúsenejší, ostrieľanejší Prešov. Prevahu mal predovšetkým v strede ihriska. Keď sa zdalo, že Lokomotíva je z najhoršieho vonku, inkasovala nečakane gól o ktorý sa postaral práve Vidumský. Nezadržateľne trafil ľavačkou ľavý dolný kút brány, inak spoľahlivo chytajúceho Rodáka. Poriadne tým zdvihol sebavedomie spoluhráčov a súčasne získal od jedného z miestnych sponzorov aj náramkové hodinky, určené autorovi prvého gólu zápasu. Firma Ďaďo venovala pre každého strelca v tomto stretnutí šampanské, ale ako sa neskôr ukázalo, mohli si ním pripiť na svoj úspech iba Prešovčania. Ešteže organizátori nezabudli na dolnokubínskeho odchovanca Čajku hrajúceho v drese Lokomotívy a aj jemu venovali zvláštnu cenu. Slabá náplasť pre železničiarov, ale platí to stále – kto nedá gól, nemôže vyhrať. Najmä v prvom polčase sa zdalo, že železničiari majú pred prvoligistom až príliš veľký rešpekt. Hra im nešla tak, ako v posledných majstrákoch, či úspešných dueloch s trojicou prvoligových tímov na ceste do finále. Ako sa zhodli po zápase kormidelníci Nadzam a Ištók, základom úspechu víťazov bola hra záložníkov a v nej ukázali viac umenia i kvality Prešovčania. Po prestávke sa čakala snaha Lokomotívy minimálne o vyrovnanie. Veď ešte nebolo nič stratené. Prišiel však druhý úder zo Špakovej kopačky a častejšie bolo horúco pred Rodákom. Napokon aj pomer rohov 10:3 pre Tatran niečo naznačuje. Vyznel ako lepší tím, hoci neprodukoval nijaký mimoriadne príťažlivý futbal. Možno i preto, lebo v nohách mal tiež sériu ťažkých zápasov a myslel už aj na najbližší ligový. Len v hľadisku to vyhrali zástupcovia z nášho mesta. Fanúšikovia Loky vehementne povzbudzovali po celé stretnutie svojich. Tromfli prešovských priaznivcov, ktorí sa dali počuť až v závere, keď bolo o držiteľovi Slovenského pohára rozhodnuté. Nestal sa ním kolektív z Čermeľa, no už postup do finále je preň veľkým úspechom. Futbalové finále Slovenského pohára Tatran - Lokomotíva v Dolnom Kubíne predchádzala zaujímavá pozvánka na míting HZDS. Auto polepené rôznymi propagačnými materiálmi tohto hnutia stálo neďaleko futbalového štadióna a jeho osádka ponúkla okoloidúcim igelitové tašky, farebné fotografie Vladimíra Mečiara a rôzne letáčiky. Najviac ale zabrali obložené žemle. Najmä fanúšikovia košickej Lokomotívy a prešovského Tatrana si prišli na svoje. Najedli sa zadarmo do sýtosti, ale ktovie koho budú voliť?


Víťazom Slovenského pohára 1991/92 sa stal FC Tatran Prešov.

Československý pohár 1991/92.

Finále


7.6.1992, Štadión Slavoj Trebišov, Trebišov.
AC Sparta Praha - FC Tatran Prešov 2:1 (1:0)
Góly: H. Siegl, Ľ. Štefan (vlastný) - J. Džubara.
Divákov: 9000Rozhodoval: Hycl.

Víťazom Československého pohára 1991/92 sa stala AC Sparta Praha.

Víťaz Československého pohára 1991/92 AC Sparta Praha.

Zverejnenie komentára

Post a Comment (0)